روف گاردن یا باغ بام چیست؟

روف گاردن یا باغ بام چیست؟

روف گاردن را به فضای سبزی می گوییم که بر روی پشت بام خانه ها، آپارتمان ها و یا برج ها ساخته شده و هدف آن برای استفاده های مختلف مثل استفاده برای استراحت و تفریح، فضای بازی، رشد محصول خاصی و…. می باشد.

همچنین به روف گاردن باغ بام نیز گفته می شود که علت آن نیز از تعریف روف گاردن مشخص است ( طراحی و اجرای یک فضای سبز بر پشت بام )

هدف از روف گاردن چیست؟

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم روف گاردن اهداف مختلفی دارد اما امروزه با توجه به ماشینی شدن زندگی انسان ها در شهر، و کمبود درختان و فضاهای سبز نیاز انسان به طبیعت و فضای سبز افزایش یافته و روف گاردن یکی از بهترین راهکار ها برای ایجاد یک فضای سبز جهت آرامش و استراحت می باشد.

به طور کلی سه نوع روف گاردن وجود دارد:

 ۱- روف گاردن های گسترده سقف

این نوع از روف گاردن به کم ترین میزان مورد نیاز به خاک نیاز دارند و به همین جهت نگهداری از آن ها بسیار آسان است، ولی باید این نکته را نیز در نظر گرفت که این نوع از روف گاردن ها از زیبایی کمتری به نسبت روف گاردن هایی با پوشش گیاهی زیاد برخوردار هستند و علت آن این است که به دلیل سطح و حجم کم خاک مورد استفاده در این نوع باغ بام ها نمی توان تعداد زیادی گیاه و گل در آن قرار داد.

اما متخصصین گروه دکو رز با طراحی و زیبا سازی به همراه المان ها مختلفی همچون انواعی از مبلمان های مخصوص فضای باز، فلاور باکس ها و …. به زیبای این نوع روف گاردن ها قدرت دو چندان می بخشند.

گیاهان ایده آل برای این نوع از باغ بام ها گلسنگ و خزه می باشد، که علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا از مقاوت خوبی نیز برخوردار هستند و نگهداری از آن ها بسیار آسان است، گیاه گلسنگ می تواند بر روی سطوحی مانند پلاستیک، شیشه و فلز رشد کند و از طرف دیگر خزه گیاه کوچکی است که برای رشد به رطوبت کمی نیاز دارد و رطوبت تقریبی خاک برای رشد آن کافی است.

این نوع از باغ بام از نظر پوشش گیاهی و ساخت ساز ارزان تر است و برای آب و هوای مرطوب ایده آل است.

همین الان برای مشاوره رایگان خرید آلاچیق ویلایی تماس بگیرید!!

۲ – روف گاردن های نیمه فشرده

باغ بام های نیمه فشرده به نوعی از روف گاردن ها گفته می شود که به لایه خاکی با عمق عمیق تر نیاز دارند و همین مورد باعث افزایش تنوع گونه های گیاهی قابل کاشت در این نوع می شود.

با توجه به پوش گیاهی مورد استفاده در این نوع روف گاردن ها برای حفظ خاک و آب به وزن بیشتری نیاز است، پوشش گیاهی این باغ بام می تواند از جنس Sedum یا همان سدوم باشد، این نوع پوشش گیاهی نیاز به آبیاری مکرر ندارد اما به مراقبت های حداقلی همچون آبیاری زمان بندی شده نیاز دارند، همچنین این نوع از روف گاردن ها برای رشد گیاهان وحشی با مراقبت بسیار کم نیز مناسب هستند.

۳ –  روف گاردن های فشرده

این نوع روف گاردن ها با توجه به ساختار و میزان سطح و عمق خاکی که دارند، می توان در آن ها درختان، درخچه ها، سبزیجات مختلف و …. را کاشت،

اما باید دقت کرد که برای اجرای این نوع باغ بام ها نیاز به ساخت و ساز های بزرگ، مقاوم و پایدار است، به همین جهت بیش تر ساختمان ها برای این گونه روف گاردن های فشرده مناسب نیستند، همچنین علاوه بر این موارد این نوع از باغ بام ها نیاز های اساسی و مهمی برای نگهداری، آبیاری، کنترل کیفیت و…. دارند و به همین دلیلی نگهداری روف گاردن های فشرده سخت تر از انواع قبلی می باشد.

طراحی روف گاردن و مواد کلی تشکیل دهنده

سطح مقطع روف گاردن ها را ابتدا با یک لایه عایق در بخش پایین و چسپیده به سقف می سازند و سپس یک لایه ضد آب جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت نیز بر روی آن قرار داده می شود،

دقت کنید که این لایه ضد آب و عایق می تواند در برابر اثرات اسید های آزاد شده از برخی از ریشه های گیاهان مقاوت کند و این مورد در طراحی روف گاردن ضروری است.

لایه مذکور از جنس پلاستیک سبک می باشد و علاوه بر حفظ آب، این لایه به ریشه های گیاهان در حال رشد هم در هوادهی کمک می کند، همچنین این لایه باعث این می شود که آب آبیاری شده برای استفاده های بعدی گیاهان حفظ شود ( بدون خفگی ریشه گیاهان ) و از دیگر مزیت های این لایه این است که مانع از فرسایش خاک می شود.

چه گیاهانی را در روف گاردن بکاریم؟

جدا از مواردی که در قبل اشاره کردیم مانند گیاهان سدوم ها و یا گلسنگ ها و …. شما می توانید گیاهان دیگری را نیز در روف گاردن خود داشته باشید:

 

 گیاهان اقلیم خشک :

گل های لاله، نرگس و سوسن از جمله گیاهان گرمسیری هستند که برای روف گاردن بسیار مناسب می باشند، این گونه گیاهان قابلیت حفظ وضعیت خود در گرما و شرایط مختلف را به خوبی دارا هستند، تقریبا در تمامی سه نوع روف گاردن ذکر شده در بالا می توانید این گونه گیاهان را بکارید زیرا نیاز به خاکی با عمق کم دارند، ناگفته نماند که می توانید در باغ بام خود انواعی دیگر از گیاهان مختلف همانند انواعی از لاله ها، انواعی از زنبق ها و …. را نیز داشته باشید.

در کاشت گل های اقلیم خشک و گرم باید به این نکته مهم توجه کرد که این گونه گیاهان پس از مدتی خشک شده و از بین می روند پس در صورتی که این گیاهان را در وسعت زیاد بکاریم بعد از مدتی و پس از بین رفتن این گونه گیاهان باغچه ما خالی به نظر خواهد رسید پس باید از این گونه گل و گیاه ها صرفا در میان گیاهانی استفاده کنیم که مدت زمان طولانی تری رشد خواهند کرد و عمر طولانی دارند.

 علف ها و گیاهان چندساله

این گونه گیاهان دارای رشد کمی هستند و نحوه استفاده از آن ها به صورت ترکیب آن ها با هم می باشد زیرا در صورت ترکیب این گونه ها رنگ بسیار زیبایی نمایان خواهد شد، این گونه گیاهان شامل گیاهان : میخک، آویشن، گل های استکانی، آلیسوم و …. می باشند.

انواعی از چمن ها

برای خاک هایی با عمق بیش از ۱۵ سانتی متر این گونه گیاهان حتما پیشنهاد می شود، کاشت چمن و علف های سبز به زیبای روف گاردن شما اضافه می کند و همواره یکی از اصلی ترین عوامل در اجرای خدمات روف گاردن این گونه چمن های زیبا می باشد.

   انواعی از کاج ها، سرو ها و درکل مخروطیان

این گونه گیاهان برای لایه های عمیق پیشنهاد می شوند، برخی از سرو ها و کاج ها با رشد کم قابل کاشت در روف گاردن ها می باشند و به زیبای باغ بام شما می افزایند،

دقت کنید که امکان کاشت سرو هایی با رشد زیاد در باغ بام وجود ندارد چرا که در صورت کاشت این گونه گیاهان در تعداد زیاد به تدریج پس از دوره های زمانی چند ساله با زیاد شدن وزن این گونه گیاهان، بر سقف ساختمان مربوطه فشار بیش تری وارد می شود که پیش بینی نشده و همین مورد می تواند خطر زا باشد.

همچنین ده ها مدل دیگر از انواعی از گیاهان، گل ها و … نیز وجود دارد که بر زیبایی دو چندان روف گاردن شما تاثیر خواهد گذاشت و ما در این مقاله با آن ها اشاره نکردیم زیرا از حوصله این متن خارج است.

 

نگران نباشید!

نگران انتخاب گیاهان و درختان مناسب روف گاردن خود نباشید، گروه دکو رز با داشتن متخصصینی حرفه ای در اجرای روف گاردن ها ابتدا با برسی سلیقه شما و همچنین مدل مناسب روف گاردن برای ساختمان مورد نظر بهترین پیشنهاد ها را برای طراحی و انتخاب گیاهان مناسب به شما خواهند داد.

آیا روف گارن صرفا با گیاه تزئین می شود ؟

خیر، روف گاردن به وسیله مبلمان باغی و مبلمان فضای باز، آلاچیق، آبنما، چتر و سایه بان، فلاور باکس، میز و صندلی رستورانی و سایر تجهیزات بسته به مساحت محیط طراحی و دیزاین می شود که در ادامه به توضیح مختصر آن ها می پردازیم.

مبلمان باغی و فضای باز

مبلمان روف گاردن

اجرا و طراحی روف گاردن تنها خدماتی نیست که گروه دکو رز ارائه می دهد یکی از خدمات گروه دکو رز تولید و ساخت انواعی از مبلمان باغی و مبلمان فضای باز می باشد، مبلمان باغی تولید شده به وسیله گروه دکو رز با داشتن بهترین و مرغوب ترین جنس و کیفیت ممکن و الیافی از جنس رتن و ویژگی های برتر مثل : ضد آب بودن، ضد اشعه خورشید، ضد سمی و….. یکی از بهترین انتخاب ها برای تجهیز مبلمان روف گاردن شما می باشد.

انواع تخت آفتاب و آویز و استفاده آن در روف گاردن

یکی از بهترین وسیله ها برای استراحت در روف گاردن ها تخت آفتاب و یا تاب آویز ها می باشد، این گونه وسایل در عین با کیفیت بودن حس آرامش عالی را در درون شما ایجاد می کنند.

انواعی از فلاور باکس ها

یکی از مهم ترین عضو های هر روف گاردنی فلاور باکس آن می باشد، فلاور باکس ها، زیبای گل و گیاهان شما را به خاطر داشتن طرح زیبا دو چندان می کند و می توانید با قرار دادن آن ها در فضا های مختلف باغ بام خود بر زیبای آن بیفزایید.

انواعی از میز و صندلی رستورانی

روف گاردن صرفا برای استراحت نیست، روف گاردن می تواند به محیطی ایده آل برای صرف صبحانه، ناهار، عصرانه و یا شام شما و خانواده تان تبدیل شود،

یکی از وسایلی که به شما در ایجاد این محیط دنج کمک می کند میز و صندلی های رستورانی مخصوص فضای باز است که با داشتن ساختاری خاص و حصیری به زیبای باغ شما اضافه می کند.

  • ارسال امن و مطمئنمحصولات انتخابی شما با امنیت کامل و بسته بندی مطمئن به سراسر ایران ارسال می شوند و این تضمین را می دهیم که کالای شما به صورت ۱۰۰% سالم به دستتان می رسد.
  • کیفیت تضمین شدهمبلمان رتن باغی (PE RATTAN) دارای اسکلت آلومینیومی و روکش بافته شده از الیاف پلی اتیلن بوده، همچنین این محصولات به دلیل مقاوم بودن در برابر آب، آفتاب، رطوبت، قارچ و جلبک می توانند در تمامی فصول سال در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند.
  • پشتیبانی تمامی محصولات مبلمان باغی و سایر محصولاتکلیه محصولات گروه دکو رز دارای پشتیبانی پس از خرید ۱۰۰ درصد رایگان هستند، برای اطلاعات بیش تر راجع به پشتیبانی پس از خرید محصولات با شماره : ۰۹۱۲۰۳۹۲۲۵۳ تماس بگیرید.
  • بهترین قیمت در قبال کیفیتتمام تلاش خود را به کار برده ایم تا در برابر کیفیت عالی و ویژگی های برتر محصولات، بهترین قیمت ممکن را ارائه دهیم.

همین الان برای مشاوره رایگان خرید آلاچیق ویلایی تماس بگیرید!!

لیست محصولات مناسب روف گاردن دکورُز